AİDAT ÖDEMEYENLER ...

Aidatını ödemeyenin suyu, elektriği kesilir mi?

Apartman aidatları büyük tartışmalara neden olurken site yönetimi tarafından yapılan kesintiler de mahkemelere konu oluyor. Peki, site yönetimi suyu ve doğalgazı kesebilir mi?
Kat malikleri arasında yaşanan en büyük sorunların başında aidat ödemeleri yer alırken pek çok site yönetemi bu soruna farklı çözümler arıyor.  Özellikle de site yönetimi tarafından yapılan doğalgaz, elektrik ve sıcak su kesintilere büyük tartışmalara neden oldu.  Site Yönetimi Doğalgazı, Elektriği ve Sıcak Suyu Kesebilir Mi? Konu hakkında bugün bir kaleme yazı alan Takvim Gazetesi yazarı Feride Hilal İmal bir takipçisinin "Sitede yöneticiyim, aidatlarını ödemeyenlerin suyunu kesmemde yasal bir engel var mı?'' sorusuna yanıt verdi ve konuyu değerlendirdi. İşte o çok merak edilen sorunun yanıtı:

Aidatını ödemeyen kat maliki için Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 20'ye göre; asıl alacakla birlikte her aidat için aylık yüzde 5 hesabı ile gecikme tazminatı işletilebilir, ilamsız icra takibi yapılabilir. Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 22'ye göre bağımsız bölüm malikinin borçları sebebi ile diğer bağımsız bölüm malikleri lehine ipotek tesis edilmesi dahi istenebilir. Tüm bu yasal yoların tamamlanması bir süreç ister ve bu süreçte de sitenin giderlerinin acilen karşılanması gerekeceğinden, site yönetimlerinin, aidatını ödemeyen kat maliklerinin elektriğini, suyunu, doğalgazını kesmek gibi yaptırımlara başvurarak aidat borcunun tahsil etmeye çalıştıkları biliniyor. Peki bu yasal mı? Su ve elektrik veya doğalgaz gibi enerji faturaları tek bir fatura ile site yönetimine geliyor, site yönetimince pay ölçerler vasıtasıyla bağımsız bölümlere dağıtılıyorsa ve yönetim planında örneğin aidat borcunu ödemeyenlerin enerjisinin kesileceğine dair bir madde varsa veya daha önceki kat malikleri kurullarında tüm kat maliklerinin salt çoğunluğu ile böyle bir karar alınmışsa, artık yönetim suyu kesebilir. Fakat yönetim planında böyle bir madde yoksa veya genel kurulda böyle bir karar alınmamışsa veyahut da, faturalar ayrı ayrı abonelik şeklinde her bir bağımsız bölüme aitse bu durumda site yönetiminin elektriği suyu veya doğalgazı kesmesi yasal değildir ve bu yolla enerjisi kesilenler sulh hukuk mahkemesine başvurarak suç duyurusunda bulunabilir" dedi.